Top Ad unit 728 × 90

Son Yayınlar

recent

Birinci Anafartalar Zaferi

Çanakkale savaşı sırasında Türk ve İngiliz kuvvetleri arasında yaşanan çatışma sonucu Türk  güçlerinin kazandığı zaferdir.

Çannakale savaşı sırasında zorda kalan ve başarılı olamayan İngilizlerin suğla(anafarta) kıyılarına yaptığı çıkarma ile Arı Burnu'nda yer alan Türk güçlerini kuşatmaya çalışması sonucu başlamıştır. İngilizler Türkleri hazırlıksız yakalayıp zaferi elde etmek isteselerde Türk güçleri bu girşimi boşa çıkarmıştır.

Aslında önce hazırlıksız yakalanan Türk kesimi Albay Mustafa Kemal'in askeri dehası ile küçük bir birlik olmasına rağmen İngilizlere karşı üstünlük elde etmiştir. Savunma kısmını başarıyla atlatan Türk güçleri, Mustafa Kemal'in Anafartalar komutanı olarak atanmasıyla beraber taarruza geçmiştir.

Bu saldırı karşısında zorlanan İngilizler geri püskürtüldü ve kıyıda yer alan Anafartalar düzlüğüne kadar gerilediler. İşte bu ilk saldırıyla beraber İngilizler büyük darbe almış ve ikinci saldırılarına kadar savunmada kalmak zorunda kalmışlardır. Birinci anafarlatar zaferi işte bu şekilde gerçekleşmiştir.

Birinci Anafartalar Zaferi Reviewed by smskcntr on 04:03 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by simsekblog © 2018 - 2019
Powered By Blogger,

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.