Header Ads

 • Son Yayınlar

  Geometrik İstanbul Resimleri


  Fotoğraf sanatçısı Aydın Büyüktaş, İstanbul’un en ünlü tarihi yapılarını ve günlük yaşam alanlarını havadan fotoğraflayarak, bu mekânları farklı bir boyuta taşıyan kolajlar kurgulamış.

  Edwin Abbot’un Flatland: A Romance of Many Dimensions kitabından da esinlenerek hazırladığı Düzülke serisinde, çeşitli açılardan çekilen fotoğraflar, üç boyutlu geometrik düzlemler esas alınarak birleştirilmiş ve ortaya çekici kıvrımlara sahip bir uzam algısı çıkmış.

  Gerçeklikle oynayan fotoğraf serisi, bizi tanıdığımız, bildiğimiz mekânlarda gerçeküstü bir gezintiye davet ediyor.

  Kapalı Çarşı
  “İzleyiciyi şaşırtıcı bir görselliğin yanı sıra ironik, çok boyutlu romantik bir bakış açısıyla baş başa bırakmayı” hedefleyen seri, İstanbul’un geometrik çekiciliğe sahip mekânlarını dönüştürerek yepyeni bir görsellik ve geometri elde ediyor. Tarihi Salı Pazarı Klimt’in Öpücük tablosuna, Fenerbahçe Stadı kral tahtına, Başıbüyük kavşağı dört yapraklı yoncaya, Yeni Cami tıknaz sevimli bir robota dönüşüyor.

  Sultan Ahmet


  Yeni Cami
  Sanatçı geliştirdiği tekniği anlatırken, üç boyutlu düzlemlerde mümkün olanı, analog fotoğraf karelerine taşımak istediğinden bahsediyor. Üç boyutlu planlar, iki aylık bir sürede hazırlanmış. İnsansız hava aracı (drone) kullanılarak çekilen fotoğraflar kolaj tekniğiyle planlanan düzlemlere yerleştirilmiş.


  Demirciler Çarşısı
  Demirciler Çarşısı


  Başıbüyük


  Salı Pazarı


  Fenerbahçe Stadı


  Otobüs Garı
  Otobüs Garı


  Kaykay pisti


  Kurbağalı Dere

  Yeni fotoğraf teknikleri kullanarak birçok ilginç işe imza atmış olan sanatçının diğer çalışmalarına internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

  Hiç yorum yok

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad

  Blogger tarafından desteklenmektedir.