Header Ads

 • Son Yayınlar

  İstanbul'un 7 Tepesi

  Roma İmparatoru Konstantin, yaşadığı dönemde gökyüzünde güneş, ay ve 5 gezegenin olduğu gerçeğinden hareketle kenti, 7 tepe üzerine kurdu. Roma gibi Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu da 7 tepeli kentin sınırlarını korudu ve üzerine görkemli yapılarını dikti.

  Bugün İstanbul’u bildiğini söyleyen pek çok kişiye “İstanbul’un yedi tepesini sayar mısınız?” desek alacağımız cevapların çoğu “Çamlıca Tepesi, Kandilli, Gültepe…” şeklinde olur. Oysa “Yedi Tepeli Şehir” diye kastedilen tamamen eski İstanbul yani sur içindeki şehirdir.
  İstanbul’un üzerinde kurulduğu iddia edilen yedi tepe aslında, sur içi ya da Tarihi Yarımada da dediğimiz bölgede, yani fethedilen İstanbul’un tam merkezinde kalan bölümde yer alıyor. Edirnekapı’dan Sarayburnu’na uzanan üçgeni kapsıyor…

  Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul” derken Yahya Kemâl Beyatlı, acaba hangi tepeden bakmıştı? İşte yedi tepeli şehir İstanbul’un o yedi tepesi ve o tepelere mührünü vurmuş yedi tarihi eser:

  Birinci tepe: Sarayburnu Tepesi

  sarayburnu-tepesi
  Yedi tepeli şehrimde
  Bıraktım gonca gülümü.
  Ne ölümden korkmak ayıp,
  Ne de düşünmek ölümü.

  Nâzım Hikmet
  Tüm zamanlar boyunca kentin kamusal merkezi ve kalbi olan birinci tepe, Tarihi Yarımada’da Sarayburnu’ndan başlayıp, denizden yaklaşık 30-40 metre yüksekliğe ulaşan tepedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, birinci tepenin en hakim noktasında yer alan en görkemli yapıdır. Bu tepe, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları zamanında saray alanı olarak seçilmiştir. Topkapı Sarayı’ndan başka bu tepede bulunan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi şehrin silüetini belirleyen en güzel tarihi abidelerdir.

  İkinci tepe: Nuruosmaniye Tepesi

  nuruosmaniye-camisi

  İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı;
  Serin serin Kapalıçarşı,
  Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa
  Güvercin dolu avlular,
  Çekiç sesleri geliyor doklardan
  Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları;
  İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı.

  Orhan Veli

  Bu tepenin üzerinde Nuruosmaniye Külliyesi bulunduğu için, tepeye “Nuruosmaniye Tepesi” denir. Tepeyi süsleyen Nuruosmaniye camisi İstanbul’da inşa edilmiş ilk barok özellikli camidir. M.S. 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul’un bu ikinci tepesine dikilen Çemberlitaş ile temeli 1461 yılında atılan ve dünyanın en büyük, ve en eski kapalı çarşılarından biri olan tarihi Kapalıçarşı da bu tepededir.

  Üçüncü tepe: Beyazıt Tepesi

  beyazit-kulesi-beyazit-tepesi

  Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler!
  Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler…
  Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,
  Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.
  Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
  Hala çığlıklar gelir Topkapı Sarayından.
  Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
  Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar…

  Necip Fazıl

  İstanbul coğrafyasında en belirgin olan ve denizden bakıldığında ilk göze çarpan üç tepeden biridir. İkinci tepenin batısında, deniz seviyesinden 50-60 metre yüksekliğe ulaşan bu tepede yer alan anıt eserlerin başında, Mimar Sinan‘ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii ile medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi bulunur. Ayrıca Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Kulesi de bu tepededir.

  Dördüncü tepe: Fatih Tepesi

  fatih-camisi-istanbul
   
  İşte kurşun kubbeler şehri İstanbul’dasın
  Havada kaçan bulutların hışırtısı
  Karaköy çarşısından geçen tramvayların camlarına yağmur yağıyor
  Yenicami, Süleymaniye arkalarını kirli bir göğe vermişler
  Hiç kımıldamıyorlar
  Ayasofya elleriyle yüzünü kapamış bütün iştahıyla ağlıyor…

  İlhan Berk

  Kentin en yüksek noktalarından biri olan dördüncü tepedeki başlıca anıt eserler Fatih Camisi ve Bozdoğan Kemeri’dir. Kentin en yüksek noktası olması, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde buraya en prestijli anıtların yapılmasına neden olmuş. Bizans döneminde 12 Havariye adanan Havariyyun Kilisesi yapılmış ilk olarak bu tepeye. İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra kısa süre için Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak kullanılan bu kilise daha sonra, Fatih Sultan Mehmet, buraya cami ve külliye inşa etmek isteyince Pammakaristos Manastırı’na taşınmış ve 1461 yılında yıkılarak yerine Fatih Camisi yapılmıştır.

  Beşinci tepe: Yavuz Selim Tepesi

  yavuz-selim-camisi
   
  Salkım salkım tan yelleri estiğinde
  Mavi patiskaları yırtan gemilerinle
  Uzaktan seni düşünürüm İstanbul
  Bin bir direkli Halic’inde akşam
  Adalarında bahar
  Süleymaniye’nde güneş
  Hey sen güzelsin kavgamızın şehri…

  Vedat Türkali

  Beşinci tepe, üzerinde bulunan Sultan Selim Camisi ve Külliyesi ile belirlenir. “Sultan Selim Tepesi” olarak da bilinen bu tepe 74 metre yüksekliğindedir. Çok dik bir yokuşla Haliç sahilindeki Balat ve Fener‘e uzanan bu tepenin eteklerine doğru bir başka görkemli bina, Rum Lisesi (Kırmızı Mektep) göze çarpmaktadır.

  Altıncı tepe: Edirnekapı

  kariye-muzesi
   
  Bilmez misin İstanbul veremli bir şehirdir içindekine
  Balat’tan geçene bulaşır, çıkana öldürücü
  Safranı bol yüzlere hisar hisar sürülür
  Tahammül bizim kitabımız
  .
  Rüzgarın ıslığını çalmayacaksan Balat’ta gezinme
  Bir kırık ney inlemesinde bekle beni
  Bir yanık sesimdir Elena
  Nefeslere karışan…

  Barış Erdoğan

  Altıncı tepe Edirnekapı ve Ayvansaray semtlerinin üzerinde kurulduğu, aynı zamanda şehrin batı surlarını taşıyan “Edirnekapı Tepesdir.” Kariye Müzesi civarında hafif eğimli olan bu tepe Kemerkaya mevkiinde dikleşir. Edirnekapı Tepesi üzerinde Mihrimah Sultan Cami, Kariye Müzesi ve Tekfur Sarayı bulunmaktadır. Mihrimah Sultan Camisi, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tek kızları olan Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından yapılmış bir şaheseredir. Üsküdar’da da yine Mihrimah Sultan adına yapılmış aynı isimli bir cami daha vardır.

  Yedinci tepe: Kocamustafapaşa Tepesi

  makios-sarnici
   
  Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
  Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
  Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
  Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

  Yahya Kemâl Beyatlı

  İstanbul’un son tepesi yani yedinci tepe ise Aksaray semtinden tarihi Bizans surlarına ve Marmara sahiline kadar uzanan bölgedir. Bir üçgeni andıran bu bölgenin içerisinde aynı zamanda üçüncü tepenin merkezi olan Cerrahpaşadaki Arkadius Sütunu’yla, Altı Mermer’in kuzeyindeki Mokios Sarnıcı bulunmaktadır. Osmanlı döneminde, buraya da Haseki Külliyesi ve imareti ile Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır.

  Kaynak:

  Hiç yorum yok

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad

  Blogger tarafından desteklenmektedir.