Top Ad unit 728 × 90

Son Yayınlar

recent

15 ekim 2016 dabık operasyonu


Reuters'in Suriyeli muhalif bir komutana dayandırıldığı haberde Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun DEAŞ'ın elindeki Dabık'a yönelik saldırı başlattığı belirtildi.

AA'Nın Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) saha komutanlarından aldığı bilgiye göre ise, muhalif birlikler, Azez-Cerablus ilçeleri arasındaki hatta, Dabık'ın doğu tarafından başlattıkları operasyonla köydeki militanlara baskı uygulamaya başladı.

Muhaliflere, Koalisyona ait savaş uçakları da zaman zaman destek veriyor.
Türk Silahlı Kuvvetlerine ait topçu birliklerinin de Türkiye topraklarından yaptıkları atışlarla aynı bölgeyi vurduğu öğrenildi.

DEAŞ'ın askeri yığınağını bu belde yerine Soran ve Bab ilçesine yaptığı gözleniyor.
Öte yandan örgüt, internette yayınladığı bir dergisinde dün, elebaşısı Ebubekir Bağdadi'nin, "Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil" şeklindeki ifadelerine yer vermişti.

Dabık neden önemli?


Dabık, üç ilahi dinde kıyamet savaşının mekanı olarak geçiyor. Mehdi ve Deccal büyük savaşının burada olacağına inanılıyor. Küçük bir yerleşim birimi olmasına rağmen önemi büyük olan Dabık'ta büyük çatışmaların olması söz konusu.

Mercidabık olarak da bilinen Dabık 2014 yılı Ağustos ayından bu yana DEAŞ'ın kontrolünde.
Türk tarihi açısından da Dabık önemli bir yer. Yavuz Sultan Selim burada Memlük Sultanı'nı mağlup ederek Osmanlı'ya Arap coğrafyasını açmıştı.

DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren Dabık beldesi, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler"le yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor. 
15 ekim 2016 dabık operasyonu Reviewed by smskcntr on 05:36 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by simsekblog © 2018 - 2019
Powered By Blogger,

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.