Top Ad unit 728 × 90

Son Yayınlar

recent

VPN Nedir? VPN ile Neler Yapabilirsiniz? VPN Ne İşe Yaramaz?

VPN Nedir? VPN ile Neler Yapabilirsiniz? VPN Ne İşe Yaramaz?
VPN nedir? VPN programlarını kullanmak ne işe yarar? VPN ne işe yaramaz? VPN programları ile gizlilik ve güvenlik elde edilebilir mi? VPN programı kullanmanız gerekir mi? VPN nasıl çalışır?

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) öncelikle şirketlerin özel ağına bölgesel ofislerin uzaktan küresel internet kablolarını kullanarak bağlanabilmelerini sağlayan özel bir ağ teknolojisi olarak ortaya çıkmış ve öncelikle şirketler tarafından kullanılmıştır. VPN sayesinde sadece yetkisi olan kullanıcılar oluşturulan özel ağa ulaşabilirler ve bu özel ağ içinde seyahat eden veriler şifrelendiği için okunamaz.

Bir VPN programında aramanız gereken özellikler neler olabilir?

     DNS sızıntısına karşı özel koruma: VPN programının oluşturduğu sanal özel ağdan haricinde DNS isteklerinin yapılmasını engeller. DNS sızıntısı anonimliğinizi kaybetmenize sebep olabilir. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, DNS sızıntısının VPN sağlayıcısının kendi sunucusu yerine internet servis sağlayıcılarından birinin sunucusunu kullandığında gerçekleşebileceğini belirtiyor.
     Kill-switch: VPN programı bağlantı sorunu yaşadığında veri transferini tamamen durdurarak IP adresinin ortaya çıkmasını engeller.
     Ayrık tünelleme: Örneğin, VPN sunucusu olarak ABD’de yer alan bir sunucuyu seçtiniz. ABD sunucusu üzerinden bağlandığınız için ABD’de mevcut olan web içeriklerine ulaşırken bulunduğunuz ülkedeki web içeriklerine ulaşmada sorun yaşamamanız için ayrık tünelleme özelliğinin mevcut olması gerekmektedir.
     No-log politikası: Seçtiğiniz VPN programı sunucularında hiçbir şekilde internet trafiğinizin kaydını tutmadığını belirtmelidir. Bazı VPN programları bağlantı veya tarayıcı kayıtlarını tutmaktadır. Özellikle ücretsiz VPN programları hem bağlantı hem de tarayıcı kayıtlarınızı saklayabilir ve kaydedebilir.
     Müşteri hizmetleri: Bağlantınızda problem yaşadığınızda veya çevrimiçi aktivitelerinize göre konfigürasyon yapmanız gerektiğinde yardım almak için ulaşabileceğiniz bir müşteri hizmetleri mevcut olmalı. Örneğin, OpenVPN protokol olarak en çok önerilen ve en çok kullanılan VPN protokolüdür fakat üçüncü parti uygulamalarının kullanılmasını gerektirebilir.

VPN programları bireyler tarafından mobil cihazları ve bilgisayarları üzerinden gerçekleştirdikleri veri transferlerini korumak veya coğrafik olarak ulaşamadıkları web site ve içeriklere erişmek için kullanılmaktadır. VPN ile gerçekleştirilen internet deneyimi bir tarayıcı ile gizli modda gerçekleştirilen internet deneyimi ile aynı değildir. Tarayıcı gizli modda kullanıldığında herhangi bir şifreleme gerçekleşmemektedir. Gizli modda tarayıcı kullanımı üçüncü parti sunucularına iletilen çerez verilerini engellemektedir.

VPN ile Neler Yapabilirsiniz?

VPN programları çevrimiçi veri trafiğinizi şifrelediği için bilgileriniz gözlenemez ve kaydedilemez. Normal şartlarda internet hizmeti aldığınız internet servis sağlayıcınız ziyaret ettiğiniz web siteleri, kullandığınız uygulamaları ve indirdiğiniz dosyaları görebilirken VPN kullandığınızda bu bilgilere ulaşamaz.

İnternet servis sağlayıcınızın dahi göremediği trafiği başka herhangi bir üçüncü parti göremez. Okul veya kafe ağında bağlandığınız internet ağında VPN kullanırsanız olası gözetlemenin önüne geçebilirsiniz.

VPN ile IP Adresinizi Gizleyebilirsiniz.

Bir ağ üzerinde olan her cihazın kendine özel bir internet protokol (IP) adresi bulunmaktadır. VPN kullandığınızda VPN uygulamasının arasından seçebileceğiniz VPN sunucuları bulunmaktadır. Bu sunucular dünyanın çeşitli yerlerinde konumlanmıştır.

Cihazınıza indirdiğiniz VPN programını aktifleştirdiğinizde IP adresiniz tamamen gizlenir ve seçtiğiniz VPN sunucusunun coğrafik konumuna göre yeni bir IP adresi ile çevrimiçi aktivitelerinizi gerçekleştirirsiniz. IP adresleri web siteler tarafından cihazınızın konumunu elde etmek için kullanılmaktadır. Web site ve servisler IP adreslerine göre içerik kısıtlaması uygulamaktadır.

IP adresinizi değiştirdiğinizde coğrafik olarak erişime engelli içeriklere ulaşabilirsiniz. Netflix’in diğer ülkelerdeki kütüphanelerine veya Hulu, HBO, BBC iPlayer gibi platformların içeriklerine VPN ile ulaşabilirsiniz.

VPN programları ile interneti anonim olarak gezinebilirsiniz. Proxy (vekil sunucu) kullanımının aksine VPN programları IP adresinizi değiştirmek ile kalmaz, aynı zamanda verilerinizi şifreler.

VPN Nedir? VPN ile Neler Yapabilirsiniz? VPN Ne İşe Yaramaz? Reviewed by smskcntr on 10:13 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by simsekblog © 2018 - 2019
Powered By Blogger,

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.